Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (923/924) Data wydania: 22.12.09

Liczy się dobre oko i wyczucie

Przed nami kulinarne przedświąteczne szaleństwo. Na niejednym stole znajdą się pierogi. Jak je przyrządzić radzą panie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Nędzy.
Stowarzyszenie zorganizowało na początku grudnia Dzień Pieroga, podczas którego panie wymieniały się dobrymi radami i wskazówkami przy przyrządzaniu tej smacznej potrawy. – Wpadłyśmy na taki pomysł, bo pierogi to jedno z dań, które kojarzy się ze świętami. Przy okazji Dnia Pieroga wymieniałyśmy się przepisami, uczyłyśmy się, jak wykonać ciasto, żeby nie było za twarde, jak odpowiednio doprawić farsz itp. – mówi Adela Lepiarczyk, szefowa stowarzyszenia.
 
Prawdziwą specjalistką od pierogów jest Anna Kaszuba. – Robię pierogi, odkąd pamiętam. To taka rodzinna tradycja. Moja mama je robiła, teraz moje wnuczki już potrafią pięknie lepić – opowiada pani Anna. Podkreśla, że nie korzysta z żadnego gotowego przepisu, wszystko robi „na oko”. – Zazwyczaj przygotowuję porcje dla trzech rodzin. Zużywam wtedy około 3 kg mąki i 1 litra oleju. Potem zarabiam ciasto ciepłą wodą. W rękach się czuje, kiedy ciasto jest miękkie – dodaje pani Anna. Farsz przygotowuje z mięsa i słodkiej kapusty albo z twarogiem, przy czym musi być dużo zeszklonej cebulki. – Farsz trzeba kosztować i doprawiać do smaku, żeby był smaczny. Warto też do ciasta dodać trochę soli – radzi pani Anna. Odradza natomiast wykrawanie ciasta szklanką. Szybciej można to zrobić dzieląc ciasto na małe kawałki i rozwałkowując je. – Przy czym farszu musi być dużo, a nie tylko „kapka” – przestrzega gospodyni.
 
Z takimi radami pierogi musiały oczywiście się udać. Do ich przygotowania wykorzystano aż 11 kg mąki. Spotkanie zakonczyło się wspólną degustacją.
 
(e.Ż)