14 czerwca – Dzień Ławnika Polskiego
W polskiej historii udziału obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości nie zdarzyło się, by środowisko ławnicze było zorganizowane w formie stowarzyszenia obywatelskiego. Tymczasem mija czwarta rocznica od powołania Stowarzyszenia Krajowa Rada Sędziów Społecznych z siedzibą w Suwałkach oraz śląskiego oddziału w Gliwicach (obejmujący swoim zasięgiem teren działania Sądu Apelacyjnego w Katowicach).
Głównym celem rady ławników jest urzeczywistnianie zasad demokratycznego państwa prawa oraz dążenie do umocnienia obywatelskiej roli ławnika w sądach polskich.
Przypomnijmy, że ławnik pełni trzy podstawowe funkcje w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości: funkcję sędziego społecznego, funkcję czynnika kontroli społecznej nad aparatem sędziów zawodowych oraz funkcję łącznika między sądem a społeczeństwem.
Warto dodać, że przewodniczącą zarządu śląskiego oddziału krajowej rady ławników została Barbara Komander, ławnik Sądu Rejonowego w Gliwicach. Natomiast Zdzisław Czarnacki z Kuźni Raciborskiej, ławnik Sądu Rejonowego w Raciborzu, pełniący tę funkcję czwartą czteroletnią kadencję został wybrany na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Oprac. (woj)
Zdzisław Czarnacki z Kuźni Raciborskiej pisze o sobie:
moje doświadczenie życiowe i zawodowe: jako oficer będąc zatrudniony w resorcie MSWiA, początkowo przez kilka lat pracowałem w powiecie raciborskim w prewencji, sekcji do waliki z przestępczością gospodarczą, sekcji dochodzeniowo-śledczej. Następne lata w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, gdzie zajmowałem się ujawnianiem i zwalczaniem przestępczości kryminalnej i gospodarczej, m.in. 8 lat na stanowisku kierownika a ostatnie 5 lat przed emeryturą na stanowisku naczelnika wydziału. Wśród resortowych odznaczeń otrzymałem od Prezydenta RP brązowy krzyż zasługi.