Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (70) Data wydania: 10.01.01

Krzyże w bibliotece

Niezwykłą oprawę miało spotkanie z księdzem prof. Jerzym Szymikiem, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Pszowa, które 28 grudnia odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Towarzyszyło mu otwarcie pionierskiej wystawy „Na skraju dróg”, autorstwa Aleksandry Matuszczyk - Kotulskiej i Danuty Bezuch.
Jak zawsze spotkanie z ks. Jerzym było niezwykle sympatyczne i rodzinne. Goście wspominali jak to piyrwyj na wiliji bywało. A chętnych do wspomnień nie brakowało. Swoje wiersze recytował ks. prof. Jerzy Szymik, a jego mama uraczyła zebranych opowieścią o wigilii w jej rodzinnym domu. Swoje wiersze zaprezentowała również Helena Kudla z Krzyżkowic. Muzyczną oprawę, zapewnił Zespół Regionalny „Pszowiki”, duszą którego jest Bogusław Kołodziej, prezes Towarzystwa Przyjaciół Pszowa.

Spotkaniu towarzyszyło otwarcie niezwykle interesującej wystawy dotyczącej krzyży i kapliczek przydrożnych Pszowa, a także Kalwarii Pszowskiej. To jedyne jak dotąd opracowanie tych sakralnych, pszowskich obiektów. Materiały od kilku już lat zbierała o nich Aleksandra Matuszczyk - Kotulska, dziennikarka, autorka książek o Rydułtowach,  od niedawna nasza redakcyjna koleżanka. Wszystkie krzyże skatalogowała, sfotografowała, a i do niejednego krzyża czy kapliczki wyszperała zapomnianą już dawno, często niezwykłą historię. Miłością do starych krzyży przydrożnych i kapliczek zaraziła mnie siostra Aleksandra - wspomina pani Danuta. Na tyle skutecznie, że wybrałam je jako temat mojej pracy podyplomowej.

Danuta Bezuch jest nauczycielką geografii i przyrody w Szkole Podstawowej nr 3 w Radlinie, absolwentką Pszowskiej. Prócz zdjęć naniesionych na kserokopii międzywojennej mapy sytuacyjnej Kalwarii, autorki zaprezentowały stare pieśni z 1929 r., które wierni ułożyli na cześć poświęcenia.         Nie są to może jakieś specjalne arcydzieła, ale na pewno mają wspaniałą wartość historyczną. Wygrzebałam je u pani Marii Szulc z Rydułtów - wspomina pani Aleksandra.

Jest także wspaniała panorama Kalwarii Pszowskiej z okresu międzywojennego i krótka historia powstania stacji kalwaryjskich. Nie zabrakło także obiektów znajdujących się na kościelnym placu.

Dodatkowo autorki w części zatytułowanej „Kamiyniym ciepnyć, czyli u sąsiadów i dalej” zaprezentowały kilka ciekawych krzyży i kapliczek z okolicznych miast lub wsi.

Niektóre z przedstawionych fotografii Bożych Męk okrasiłam ich historią czy legendą. Jednak nie wszystkie, bo z własnego doświadczenia wiem, że dłuższe opisy na wystawach są nużące i mało kto je czyta. Takie opisy mogą natomiast znaleźć się w publikacji książkowej - mówi Aleksandra Matuszczyk - Kotulska.

Warto, by wydaniem w formie książkowej tych zbiorów zainteresowały się władze miasta i powiatu. Jest to bowiem rzetelne kompendium wiedzy o pszowskich Bożych Mękach.Warto obejrzeć wystawę, a już na pewno powinny zainteresować się nią uczniowie pszowskich szkół. Wystawa potrwa do końca stycznia.

 (tab)