Jak to z judo u nas bywa
W Wodzisławiu Śląskim dyscyplina ta rozwijała się bardzo prężnie w latach 50-tych. Obecnie w naszym powiecie istnieje Wodzisławskie Towarzystwo Judo „Satori", zaś w Rydułtowach powstał Uczniowski Klub Sportowy „Dwójka".
W WTJ „Satori" trenuje bardzo szeroka grupa dzieci i młodzieży. Treningi odbywają się w sali sportowej na osiedlu Piastów, gdzie kiedyś mieścił się żłobek. Wcześniej treningi odbywały się w szkołach podstawowych (SP nr 6 i SP nr 9), ale wiązało się to z wieloma niedogodnościami. Przed każdymi ćwiczeniami trzeba było m.in. rozwijać maty, co zajmowało bardzo dużo czasu. Problem budowy hali sportowej w Wodzisławiu, przeznaczonej m.in. dla dzieci trenujących judo, był już poruszany w styczniu 2000 roku na spotkaniu działaczy sportowych z samorządem wodzisławskim. Powiedziano tam jasno, że bez pomocy finansowej z „zewnątrz" taka hala w Wodzisławiu nie powstanie.
Obecnie szkoleniem dzieci i młodzieży zajmują się Wojciech Klimek i Ireneusz Piątkowski. Z klubem „Satori" związany jest także Ryszard Rejdych, który szkolił Magdę Kozioł. Osiągała ona i nadal osiąga znaczne sukcesy w judo. Na ostatnich Mistrzostwach Polski zdobyła srebrny medal w kategorii otwartej, zaś w swojej kategorii wagowej zdobyła złoto. Jest także wicemistrzynią Europy w 2000 roku. W tym roku podjęła studia na AZS AWF w Gdańsku.
Obecnie w sali gdzie odbywają się treningi, prócz dzieci i młodzieży, szkolą się także funkcjonariusze policji oraz straży miejskiej. Szkolenie umiejętności samoobrony i obezwładnienia napastnika pod okiem fachowców jest wliczane do ich godzin pracy.
Dzieci, które najmłodsze mają 7 lat, mają już za sobą pierwsze sukcesy. W marcu 2001 roku ekipa młodych judoków WTJ „Satori" brała udział w zawodach o Puchar Burmistrza Rudyłtów. Drużynowo zajęli tam II miejsce. W czerwcu brali udział w turnieju z okazji Dnia Dziecka, gdzie także zajmowali czołowe lokaty.
W grudniu 2001 r. odbył się turniej Mikołajkowy w Rybniku, gdzie Karol Manista, Michał Bielawski, Bartosz Bielecki i Aleksandra Pilarska zajęli I miejsca w swoich kategoriach wagowych. Także w grudniu odbyły się Mistrzostwa Śląska dzieci w Jastrzębiu, gdzie Karol Manista zdobył srebrny medal w kat. +60 kg.
W sierpniu odbył się obóz w Zembrzycach, gdzie znajduje się ośrodek sportowo - szkoleniowy nastawiony także na judo.
Wodzisławskie Towarzystwo Judo „Satori" Wodzisław jest w całości finansowane przez firmę „Printy Poland", której prezesem jest Edwin Koralewski. Zwróciliśmy się do samorządu wodzisławskiego o pomoc w znalezieniu sali treningowej dla potrzeb szkoleniowych. Koordynatorem tych działań był wiceprezydent Wodzisławia Wojciech Mitko, który pomógł nam w wynajęciu części pomieszczeń żłobka przy osiedlu Piastów - mówi Edwin Koralewski.
Spisano odpowiednią umowę i od września 2001 roku klub „Satori" korzysta z tej sali. Od stycznia 2002 roku samorząd wodzisławski w zamian za szkolenie funkcjonariuszy policji i straży miejskiej finansował będzie ogrzewanie i inne media.
Podobny klub istnieje w Rydułtowach. Działa on przy Gimnazjum nr 2 i jego nazwa brzmi Uczniowski Klub Sportowy „Dwójka". Powstał w 1996 roku z inicjatywy Teresy Anielskiej - dyrektor tej placówki oraz Marka Dziewulskiego. Od początku jego istnienia jest z nim związany Jan Mańka, który do dnia dzisiejszego zajmuje się szkoleniem i przygotowywaniem dzieci do zawodów. Od września 2001 r. pomaga mu Jan Kowalewski.
Idea propagowania judo w Rydułtowach wywodzi się z Rybnika. Prezes tamtejszego Klubu Polonia Rybnik Juliusz Kowalczyk chciał rozpropagować judo w innych miejscowościach w celu spopularyzowania tej dyscypliny sportu. Wysłał swoich emisariuszy między innymi do naszej szkoły z zapytaniem o możliwość utworzenia tu klubu judo - mówi Teresa Anielska. Pomyślałam „czemu nie?!. Obserwując treningi byłam przekonana, że te umiejętności posłużą im na całe życie. Judo to sport techniczny, który uczy myśleć. Istnieje tu przeciwnik, którego trzeba pokonać i zastosować wobec niego takie sztuczki, aby on był nimi całkowicie zaskoczony. Trzeba go przechytrzyć - dodaje.
Zawodnicy UKS „Dwójka" zajmują czołowe lokaty na zawodach. W ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski podczas walk finałowych Kinga Moczydłowska wywalczyła wicemistrzostwo Polski w kategorii do 63 kg, a Magda Twardzik zajęła siódme miejsce w Polsce w kategorii do 44 kg. Polski Związek Judo zakwalifikował je do reprezentacji Polski.
24 listopada w Bytomiu odbył się Międzynarodowy Otwarty Turniej w judo dla dzieci. W imprezie, w której udział wzięło ponad 370 dzieci (!) Natalia Piszczek wywalczyła srebro w kategorii 56 kg, Julianna Chyłek w kategorii 46 kg zdobyła brąz, zaś w kategorii 40 kg Agnieszka Godwoń także wywalczyła brąz.
We wspomnianych już Mistrzostwach Śląska dla dzieci, które odbyły się w Jastrzębiu zawodnicy UKS „Dwójka" przywieźli aż 7 medali. Złoty medal zdobyła Agnieszka Godzwon w kategorii 38 kg. Srebrne medale zdobyły Natalia Piszczek w kat. 50 kg oraz Mateusz Mura w kat. 28 kg, a z brązowymi medalami wrócili Andrzej Klimas (32 kg), Marta Anderska (50 kg), Julianna Chyłek (44 kg) oraz Tomasz Kowalewski (50 kg).
Bardzo się cieszę z takiej postawy naszych zawodników na arenie ogólnopolskiej - mówi Teresa Anielska.
Marcin Macha