Gadające komputery
Polski Związek Niewidomych Koło Terenowe Wodzisław Śl. organizuje dla osób niewidomych i niedowidzących kursy komputerowe.
Najważniejsze jest to, że osoby te pokonują swój lęk związany z obsługą komputera - mówi Jacek Miłota - kurs ten to jakby edukacja obrazowa, trzeba poruszyć wyobraźnię, dlatego pokazuję kursantom twardy dysk, stary i uszkodzony, ale to nie jest istotne, oni mogą go dotknąć. System plików i katalogów obrazuję za pomocą opisu szafy pełnej segregatorów z dokumentami. I tak to działa.
Program kursu, 60 godzin, został opracowany przez Jacka Miłotę, informatyka oraz Alojzego Hanca, przewodniczącego PZN w Wodzisławiu Śl. Do zajęć kursowych przystępują tylko ci, którzy tego chcą, stąd pewnie tak dobre wyniki, bo trzeba zaznaczyć, że kurs kończy się egzaminem. Przygotowanie stanowiska komputerowego to dosyć duży koszt. Sam komputer kosztuje około 5 tys. zł, dodatkowe oprzyrządowanie, czyli m. in. syntezator mowy i program Window Eyes, to kolejne 5 tys. Drukarka Braille'a to bagatela około 17 tys. zł, na taki rarytas niewiele osób może sobie pozwolić. Aby osobom niewidomym pomóc w zdobyciu tak drogiego sprzętu, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzi program celowy o nazwie „Komputer dla Homera". Do fundacji tej można składać wnioski o przyznanie bezprocentowej pożyczki, dodatkowo istnieje możliwość umorzenia części spłaty przez PFRON, pożyczki te muszą być przeznaczone na zakup komputera. W roku ubiegłym, na 10 złożonych wniosków przez członków PZN w Wodzisławiu, 7 zostało rozpatrzonych pozytywnie. „To nasz wielki sukces" - mówi J. Miłota. Największe triumf w pracy z komputerem odniosła Hanna Pasternak, która jako jedna z pierwszych przystąpiła do kursu, potem samodzielnie napisała pracę licencjacką z języka francuskiego. W siedzibie PZN są dotychczas dwa stanowiska lektorskie, które tworzą komputery z dodatkowym oprzyrządowaniem, drukarki, skaner i telefon, dzięki któremu możliwe jest korzystanie z internetu. Tam przeprowadzane są kursy, w roku 2001 skorzystało z nich około 11 osób, z komputerów tych mogą korzystać także podopieczni PZN. Utworzenie tego rodzaju stanowisk było możliwe tylko dzięki sponsorom, no i środkom własnym. Osoby niewidome, czy niedowidzące, które podchodzą do kursu, pokonują własne ograniczenia, ich życie staje się łatwiejsze.
B.P.