Znów do szkoły
Uroczysty polonez, toast i wielki tort dla trzydziestopięciolatki - tak rozpoczął się bal w Zespole Szkół Ekonomicznych, na który zostali zaproszeni absolwenci tej szkoły. Ta wizyta w szkole nie przypominała tych sprzed lat, zamiast lekcji był bal, ponadto byli uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie historii szkoły, mogli zobaczyć, co się w niej zmieniło, a nawet odszukać własną ławkę. Nie mogło na takiej uroczystości zabraknąć wspomnień absolwentów, a dodatkową atrakcją był taniec dyrektora z absolwentkami. Zespół „Akcent" i DJ Tomasz Kargol zapewnili wspaniałą oprawę muzyczną, utwory zostały dopasowane do lat z historii szkoły, które wspominano.
Specjalnie na bal przygotowano krótkie kalendarium najważniejszych wydarzeń z 35 - letniej historii szkoły. W 1967 roku podjęto decyzję w Kuratorium Oświaty w Katowicach o utworzeniu w Wodzisławiu Śl. Liceum Ekonomicznego oraz Technikum Ekonomicznego dla pracujących. Tego roku 15 września odbyły się pierwsze zajęcia w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich, a dyrektorem nowej szkoły został Franciszek Wojda. Dwa lata później podjęto decyzję o budowie gmachu dla LE, na czele Społecznego Komitetu Budowy stanął Franciszek Juzek. Budowę rozpoczęto 18 kwietnia 1970 r., a po piętnastu miesiącach oddano gmach do użytku. W następnych latach szkoła została rozbudowana. W 1973 r. nastąpiła zmiana nazwy szkoły z Liceum Ekonomicznego na Zespół Szkół Zawodowych nr 1. Wówczas to powstało Liceum Zawodowe o profilu pracownik administracyjno - biurowy. W szkole tej młodzież mogła ponadto uzyskać takie zawody jak: kucharz, sprzedawca. W roku 1977 po raz kolejny zmieniła się nazwa szkoły na Zespół Szkół Ekonomicznych. W historii ZSE bardzo ważny jest rok 1980, bo wtedy nadano szkole imię Oskara Langego. W roku 1985 nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora, które objęła Barbara Skolimowska, była ona obecna na balu i razem z obecnym dyrektorem, Romanem Owczarczykiem, zdmuchiwała 35 świec znajdujących się na torcie. B. Skolimowska została dwukrotnie wybrana na stanowisko dyrektora, a po niej, w roku1996 dyrektorem został J. Kucza. W tym roku w szkole powstał Szkolny Klub Europejski oraz Towarzystwo Miłośników Wodzisławia, którego cel to promowanie przeszłości i teraźniejszości rodzimego miasta. Rozpoczęła także działalność Fundacja Szkolna Ekonomik, która wspiera ZSE poprzez dotacje, zakupy pomocy naukowych itp. W 1989 r. otwarto w szkole pierwszą pracownię komputerową, a rok później tytułem eksperymentu wprowadzono sześciostopniową skalę ocen. Dziś dyrektorem jest Roman Owczarczyk.
Szkoła ta ciągle się rozwija. Uczniowie szkoły zbierają laury na centralnym szczeblu Olimpiad: ekonomicznej, historycznej, konkursach menedżerskich i gastronomicznych. Szkoła dzięki prężnie działającemu Klubowi Europejskiemu, nawiązała kontakty ze szkołami i instytucjami wielu krajów.
B.P.