Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (160) Data wydania: 02.10.02

Kłopotliwy prezent?

Dostali prezent od Starostwa Powiatowego - Obiekt Przyrodoleczniczy - teraz mają kłopot, co z nim zrobić?

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. przekazało za darmo na rzecz gminy Rydułtowy budynek, w którym kiedyś znajdował się Obiekt Przyrodoleczniczy. Warunkiem przekazania tego budynku było to, że zostanie on przeznaczony na podobną działalność. Radni bez większego wahania przyjęli podarunek. Próbowaliśmy znaleźć dzierżawcę tego obiektu, ale nikt się nie zgłosił. Mamy natomiast dwóch kupców. Nikt nie chce inwestować w budynek, jeżeli nie jest on jego własnością - mówi Alfred Sikora, burmistrz miasta. Pomysłowi sprzedaży zdecydowanie przeciwstawił się Krzysztof Jędrośka, radny miasta, który na ostatniej sesji Rady Miasta złożył na ręce przewodniczącego Rady pismo. „Zarząd Miasta Rydułtowy sukcesywnie i konsekwentnie powiększa liczbę obiektów niechcianych przez Miasto” - pisze K. Jędrośka.

Do tych obiektów zaliczono: blok mieszkalny przy ul. Obywatelskiej, który obecnie posiada firma „Orkan”, a miasto nie ma gdzie umieścić rodzin, którym zagraża eksmisja i kino „Wawel”. Miasto nie zdecydowało się na ich zakup, pomimo atrakcyjnej ceny i olbrzymiego zapotrzebowania miasta na tego typu obiekty. Obiektami zapomnianymi, a więc niechcianymi, są od dłuższego czasu także: basen otwarty, basen kryty, budynek Urzędu Stanu Cywilnego. Dzisiaj do tej listy obiektów niechcianych dołączony został budynek byłego zakładu fizykoterapii, niedawno dzięki wysiłkowi wielu ludzi, w tym również radnych, przejęty od Starostwa Powiatowego - wylicza K. Jędrośka. Trudno jest zrozumieć, jak polityka niechcianych obiektów przekłada się na dalszy rozwój miasta. Swoje racje przedstawiła także druga strona.

Nadchodzi zima, albo będziemy musieli ten budynek ogrzewać, a to będzie kosztowało około 30 tys. zł, albo spuścimy wodę, ale i tak nie mamy pewności, że rury nie popękają. Budynek, gdy nie jest użytkowany niszczeje i co się z tym wiąże, spada jego wartość - na zarzuty odpowiadał A. Sikora. Radni twierdzili także, że budynek nie został wyceniony, skąd wiadomo, za ile go sprzedać? Jeżeli podejmiemy decyzję o sprzedaży, to zostanie zlecona wycena. Wcześniej tego nie zrobiliśmy, bo po co ponosić zbędne koszty, jeżeli Rada nie zgodzi się na sprzedaż budynku - mówił burmistrz. Jaką mamy pewność, że ta osoba, która go kupi, przeznaczy go na działalność leczniczą? - pytał Leon Tatura. Taki warunek zostanie zawarty w umowie - odpowiedział burmistrz. Sprawa ta nie została jeszcze definitywnie rozwiązana.

(bmp)