Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (160) Data wydania: 02.10.02

Podwójne święcenie

Wielkim świętem dla społeczności Czyżowic była konsekracja nowego kościoła, której dokonał arcybiskup Damian Zimoń. Tego samego dnia została poświęcona również zbudowana przez mieszkańców kaplica na tzw. Pędzichu. Jak zaznaczył katowicki metropolita jest to pierwszy wypadek, że jednocześnie święci się dwa obiekty sakralne w parafii.

Czyżowicki proboszcz ks. Jerzy Dudek na początku uroczystości przypomniał, że jest to trzeci kościół, który stoi na tym miejscu. Kaplica poświęcona w 1938 r. uległa częściowemu zniszczeniu podczas wojny. Po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do jej odbudowy a właściwie rozbudowy do wielkości kościoła, który służył mieszkańcom przez 55 lat.

Był on już za ciasny, w Czyżowicach w ostatnich latach przybyło mieszkańców, wielu ludzi się tutaj osiedla i buduje swoje domy - tłumaczy ks. Jerzy Dudek. Zrodził się więc oddolny pomysł budowy nowego kościoła. W kwietniu 1996 r. na tę inicjatywę wyraził zgodę arcybiskup a 18 lipca decyzję o pozwoleniu na budowę podjął Urząd Rejonowy w Wodzisławiu. W tym samym dniu parafia przeżywała peregrynację obrazu jasnogórskiego. Zbieżność tych zdarzeń została odczytana tak jakby sama Matka Boska się upomniała o budowę kościoła. Zamknięciem tej myśli jest poświęcenie kościoła w środę - dzień poświęcony Matce Boskiej Nieustającej Pomocy, która jest szczególnie czczona w naszej parafii. Budowę rozpoczęto w sierpniu 1997 r. i trwała ona trzy lata i trzy miesiące - na jesieni 2000 r. została ukończona. Ze względu na to, że teren wokół starego kościoła pozbawiony był prawa zabudowy nową świątynię budowano „ponad i poza murami” starej. Chodziło o to, żeby w starym kościele przez cały czas mogły odbywać się nabożeństwa. Został on rozebrany na wiosnę 2001 r. a cegła została użyta jako podstawa nowego prezbiterium.

Zaangażowanie mieszkańców Czyżowic podczas budowy było bardzo duże. Wykonywali oni prace budowlane oraz składali ofiary finansowe. Wsparcia udzielały wszystkie parafie dekanatu gorzyckiego oraz tzw. parafie patronackie - wyznaczone przez arcybiskupa do takiej pomocy. Pomoc rzeczowa parafian była bardzo duża - ich darem była więźba dachowa, deskowanie stropu, nieodpłatny transport i praca ciężkiego sprzętu budowlanego, posiłki regeneracyjne i pieczywo. Przez cały czas budowy pracowała grupa osób delegowana przez parafianina posiadającego własną firmę budownictwa specjalistycznego. Miejscowi fachowcy potrafili rozwiązać wiele pojawiających się na budowie problemów.

Mogliśmy się obejść bez korzystania z usług firm budowlanych za wyjątkiem prac dekarskich - mówi czyżowicki proboszcz. Przez cały czas użytkowany był stary kościół, został tylko z niego zdjęty dach, który przeszkadzał w budowie nowej świątyni. Nie było ani jednej niedzieli podczas której nie zostałaby odprawiona msza. Mieszkańcy co tydzień mogli obserwować postępy budowy, to mobilizowało do pracy oraz utrzymania porządku. W trakcie rozbiórki starego kościoła nabożeństwa w dni powszednie odprawiane były w domu katechetycznym. W sobotę teren budowy był sprzątany i niedzielna msza odbywała się w kościele. Rok poprzedni i obecny to czas robót związanych z wnętrzem świątyni i przygotowaniem do jej poświęcenia.

Podczas uroczystej konsekracji nowy kościół był wypełniony po brzegi. Wśród zaproszonych gości był architekt prof. Adam Lisik, który opracował projekt, przedstawiciele władz powiatowych ze starostą Jerzym Rosołem i przewodniczącym Rady Powiatu Antonim Motyczką (mieszkańcem Czyżowic) oraz władz gminy z wójt Krystyną Durczok i przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Pawelcem.

Poświęcenie nowej świątyni to jedno z największych świąt w Kościele - stwierdził w swojej homilii ks. arcybiskup Damian Zimoń. Kościołów potrzeba nam tak jak szkół, stadionów i domów kultury. Ta świątynia zbudowana wokół starego kościoła jest dziełem was wszystkich. Wiele razy was odwiedzałem, oglądałem wasz entuzjazm i gratuluję wam tego kościoła.

W ołtarzu zostały złożone relikwie św. Faustyny Kowalskiej - apostołki Miłosierdzia Bożego. Ten kult jest żywy w czyżowickiej parafii. Wraz z kościołem poświęcona została wybudowana przez mieszkańców kaplica na Pędzichu. Inicjatywa jej budowy zrodziła się w 2000 r. Od kilku lat odprawiane są tam msze w święto Bożego Ciała. Mieszkańcy chcieli, żeby odbywały się one  w godziwych warunkach. Przed wojną w tym miejscu był młyn obsługujący okolicznych mieszkańców - stąd pomysł, żeby patronem kaplicy był święty Marcin - opiekun młynarzy. Obok ułożone zostały kamienie młyńskie oraz kamienie z fundamentów dawnego młyna.

Inicjatywa była spontaniczna i budowa opierała się wyłącznie na dobrej woli mieszkańców - stwierdza ks. Jerzy Dudek. Wsparcia finansowego udzielił jeden z mieszkańców Pędzicha.

Konsekrację nowego kościoła mieszkańcy Czyżowic świętowali również w sposób bardziej świecki. Na terenie „Pikniku Country” w tzw. Szwajcarii Czyżowickiej zorganizowany został w niedzielę festyn.

(jak)