Świeckie kobiety będą pełnić ważne funkcje w Archidiecezji Katowickiej
REGION W archidiecezji katowickiej trwają prace dotyczące udzielenia kobietom posługi lektoratu i akolitatu w Kościele. Czy są te posługi i czy jest to zupełna nowość? Jakie konkretne będą to zadania? Jak będzie wyglądała formacja kandydatek i kiedy zostaną wprowadzone zmiany? Pytamy o to rzecznika katowickiej kurii metropolitarnej.
Kilka tygodni temu podczas uroczystości religijnej arcybiskup Adrian Galbas zapowiedział, że świeckie kobiety na równi ze świeckimi mężczyznami będą pełnić pewne posługi w archidiecezji katowickiej. Chodzi o następujące posługi:
• lektorat, który dotyczy czytania Pisma Świętego podczas liturgii
• akolitat, który jest związany z posługą przy ołtarzu, udzielaniem komunii świętej w ramach liturgii, a także z zanoszeniem Eucharystii do chorych.
Dotychczas posługę akolitatu pełnią nadzwyczajni szafarze Najświętszego Sakramentu oraz klerycy– akolici, dla których przyjęcie jej jest jednym z elementów na drodze do święceń diakonatu, tak samo jest z lektoratem, czyli czytaniem Pisma Świętego i śpiewaniem psalmów. Świecki lektorat występuje już w prawie wszystkich parafiach na terenie archidiecezji katowickiej. Klerycy przyjmują posługę lektoratu na trzecim roku studiów w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym, a posługę akolitatu na czwartym roku. Jak zatem będzie wyglądała formacja świeckich kobiet, czyli pewien okres nauki połączony z modlitwą przed samym przyjęciem posługi, skoro kandydatki nie będą klerykami?
– Szczegółowy program formacyjny dla kobiet, które w przyszłości zostaną dopuszczone do posług lektoratu i akolitatu opracowuje Archidiecezjalne Centrum Formacji Pastoralnej. Formacja będzie trwać dwa lata, a jej rozpoczęcie planowane jest na 2025 rok. Oficjalne ustanowienie, które będzie miało miejsce podczas uroczystej liturgii, planowane jest na 2027 rok – wyjaśnia ks. Rafał Bogacki, rzecznik archidiecezji.
Co będą robiły kobiety – lektorki i akolitki?
– Posługa lektora związana jest ze słowem Bożym. W praktyce oznacza to przede wszystkim jego odczytywanie podczas liturgii, co w większości parafii dzieje się od wielu lat. Pełnienie tej posługi związane będzie także z szeroko rozumianą aktywnością w duszpasterstwie biblijnym. Pewną nowością będzie dopuszczenie kobiet do posługi akolitatu, która jest związana z posługą przy ołtarzu, udzielaniem komunii świętej w ramach liturgii, a także z zanoszeniem Eucharystii do chorych. Do tej pory posługę nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii mogli pełnić jedynie mężczyźni – przekazuje rzecznik kurii.
Osoba świecka to też kobieta
Jak informuje kuria, to papież Franciszek umożliwił lektorat i akolitat kobiet, doprecyzowując przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego.
– Dopuszczanie kobiet do posług lektoratu i akolitatu umożliwił papież Franciszek w 2021 roku. Wydając Motu Proprio "Spiritus Domini" (list apostolski – red.) zmienił jeden z kanonów Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan 230 §1). Kanon ten określał, że świeccy posiadający odpowiedni wiek i ustalone przymioty mogli zostać przyjęci do tych posług, dzięki odpowiedniemu obrzędowi liturgicznemu. We wspomnianym dokumencie papież Franciszek doprecyzował, że dotyczy to też kobiet – wyjaśnia ks. Bogacki.
– Warto dodać, że przed wydaniem tego dokumentu biskupi wielu diecezji na całym świecie dopuszczali kobiety do posługi lektoratu i akolitatu. Decyzja papieża Franciszka nadaje im instytucjonalną formę. W przeszłości posługi te były rozumiane jako etap na drodze do święceń i dlatego powierzano je jedynie klerykom. Aktualnie rozumiemy je inaczej; wynikają z przyjęcia sakramentu chrztu i bierzmowania, a zatem dotyczą wszystkich wiernych aktywnie uczestniczących w życiu Kościoła – kończy rzecznik katowickiej kurii archidiecezjalnej.
Fryderyk Kamczyk