Kącik ZUS
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Zamierzam od 1 września przejść emeryturę stażowa nauczyciela. Co się będzie działo ze środkami zgromadzonymi na koncie ZUS? Czy zebrane składki na koncie ZUS będą zmniejszone o wypłacane emerytury? Czy to będzie odbywało się do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego? Czy ta emerytura też będzie podlegała waloryzacji? Dodam tylko, że nie należę do OFE.
Z chwilą wydania decyzji w sprawie ustalenia prawa do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej środki z subkonta są przenoszone na konto ubezpieczonego i biorą udział w ustaleniu wysokości świadczenia, a subkonto jest zamykane. Emerytura nauczycielska zostanie obliczona w wyniku podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na tę emeryturę danego ubezpieczonego.Podstawę obliczenia nowej emerytury nauczycielskiej będzie stanowiła suma:
• składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury,
• zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz
• zwaloryzowanych środków zewidencjonowanych na subkoncie (przeniesionych na konto ubezpieczonego).
Przeniesienie środków z subkonta na konto ubezpieczonego i ich uwzględnienie w obliczeniu emerytury nauczycielskiej pociąga za sobą konsekwencje:
• środki te nie będą podlegać dziedziczeniu,
• brak prawa do podziału środków lub wypłaty gwarantowanej.
Prawo do emerytury nauczycielskiej będzie przyznawane bezterminowo. Z chwilą ukończenia powszechnego wieku emerytalnego świadczeniobiorca może wystąpić z wnioskiem o emeryturę powszechną. Do wyliczenia wysokości tej emerytury przyjmiemy kwotę środków zapisanych na koncie ubezpieczonego, z uwzględnieniem wszystkich waloryzacji, pomniejszoną o kwotę wypłaconych wcześniejszych emerytur nauczycielskich.
Czy w roku szkolnym 2024/2025 nauczyciele pobierający świadczenie kompensacyjne nadal będą mogli pracować w szkołach, do których uczęszczają uczniowie z Ukrainy?
Tak, przepisy, które pozwalają osobom pobierającym nauczycielskie świadczenie kompensacyjne na dodatkową pracę w placówkach oświatowych zostały przedłużone do 31 sierpnia 2025 r.
Zatem zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów, do dnia 31 sierpnia 2025 r. nie stosuje się przepisu dot. zawieszenia NSK w związku z podjęciem zatrudnienia w placówce oświatowej na stanowisku:
•pomocy nauczyciela dla osób niebędących obywatelami polskimi, które podlegają obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki i nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki,
•nauczyciela języka polskiego lub nauczyciela prowadzącego dodatkową naukę języka polskiego, o której mowa w art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe,
•nauczyciela innego niż wymieniony powyżej, jeżeli w dniu nawiązania z nauczycielem stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, który przebywa w Polsce w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
W opisanych powyżej przypadkach świadczenie nie zostanie zawieszone, będzie jednak podlegało ogólnym zasadom zawieszalności, w zależności od kwot uzyskanego przychodu. Zatem, jeśli świadczeniobiorca osiąga przychód, który nie przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – będziemy wypłacać świadczenie w pełnej wysokości, jeśli wyniesie ponad 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie więcej niż 130% tej kwoty – zmniejszymy świadczenie, natomiast w sytuacji gdy przychód przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – zawiesimy wypłatę świadczenia. Kwoty przychodu, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń zmieniają się co kwartał. Informacje o aktualnie obowiązujących kwotach są publikowane na stronie internetowej Zakładu https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/kwoty– najnizszych– swiadczen– emerytalno– rentowych. O podjęciu pracy zarobkowej oraz o wysokości przychodu należy poinformować ZUS – np. na formularzu ZUS EROP. Dodatkowo co roku – do końca lutego – należy składać w ZUS zaświadczenie o wysokości przychodu za ubiegły rok. Na jego podstawie ZUS ustali, czy świadczenie było wypłacane w prawidłowej wysokości.