Boni, Nabrdalik i Grzywaczewski na festiwalu dokumentu w WCK
Jedno miejsce, wiele spojrzeń - tak zapowiada się festiwal dokumentu „Optyka wymienna”, który w Wodzisławskim Centrum Kultury odbędzie się w sobotę, 6 kwietnia. Gośćmi wydarzenia będą: Katarzyna Boni, Maciek Nabrdalik i Tomasz Grzywaczewski.
Wodzisław, Kubsza 17
Do udziału w tym jednodniowym wydarzeniu Wodzisławskie Centrum Kultury zaprosiło twórców dokumentujących rzeczywistość za pomocą słowa i obrazu. To postaci wywodzące się ze świata literatury faktu, fotografii i filmu. Poprzez zajmujące prelekcje, pełne emocji prezentacje, a także debatę goście festiwalu odniosą się do ważnych kwestii współczesnej codzienności. Wydarzenie to w dużej mierze koncentrować się będzie na wolności, jej granicach, dosłowności i sposobach interpretacji tego słowa.
Katarzyna Boni, reporterka współpracująca z największymi magazynami podróżniczymi na polskim ryku. Specjalizuje się w pisaniu o Azji, jest autorką książki „Ganbare! Warsztaty umierania” oraz „Kontener” napisanej wspólnie z Wojciechem Tochmanem. Publikuje również w „Dużym Formacie” czy „Kontynentach”.
Maciek Nabrdalik, polski fotoreporter, wielokrotnie nagradzany dokumentalista i pierwszy Polak przyjęty do prestiżowej amerykańskiej Agencji VII. Laureat polskich i międzynarodowych konkursów fotografii prasowej, w tym World Press Photo czy Pictures of the Year International. Wraz z żoną, Agnieszką Nabrdalik, jest autorem książki „Nieodwracalne” poświęconej więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych.
Tomasz Grzywaczewski, reporter, pisarz, doktorant prawa międzynarodowego, specjalizujący się w post-sowieckich państwach nieuznawanych. Autor książek „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”, „Życie i śmierć na Drodze Umarłych” oraz „Przez dziki Wschód” wyróżnionej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 r. Jest współtwórcą filmu dokumentalnego „Cienie Imperium”.
- Proponujemy nową formułę spotkań w Wodzisławskim Centrum Kultury, wpisaną w dyskusję nad dokumentowaniem otaczającej nas rzeczywistości. Nasi nietuzinkowi goście pozwolą nam stworzyć autentyczny festiwal dokumentu – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.
Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję poznać wyrazistych twórców, nieobojętnych, a społecznie zaangażowanych, decydujących się sięgać po tematy istotne, wymagające większej uwagi. Co więcej, „Optyka wymienna” to idealne miejsce do włączenia się w dyskusję i niepowtarzalna sposobność na podzielenie się osobistymi spostrzeżeniami w doborowym towarzystwie. Bez wątpienia przedstawiane konkretne przykłady i omawiane doświadczenia trafiać będą w sedno.
Będzie ciekawie, będzie prawdziwie. Wstęp na to wydarzenie będzie bezpłatny, początek festiwalu dokumentu zaplanowano na godzinę 15:00.
Szczegółowe informacje o gościach festiwalu już niebawem.