Halo! Rybnik: spotkanie poetyckie z Adamem Markiem
Wolna Inicjatywa Artystyczna „Wytrych” zaprasza 15 lutego o godz. 17:00 do halo! Rybnik (ul. Jana III Sobieskiego 20) na spotkanie poetyckie promujące ostatni tom wierszy Adama Marka do zdjęć autorstwa Marii Kuczary pt. „Stan posiadania” (FONT, 2018). Moderatorem spotkania będzie chorzowska poetka Barbara Janas Dudek. O oprawę muzyczną zadba Tadeusz Kolorz.
Rybnik
Adam Marek – rocznik ’69, mieszka i tworzy w Rybniku. Poza pisaniem wierszy próbuje sił również z prozą. Swoje prace publikował w miesięczniku kulturalno-społecznym „Zalew Kultury”, miesięczniku społeczno-kulturalnym „WOBEC”, „Tygodniku Rybnickim”, kwartalniku „WYTRYCH”, jego wiersze niejednokrotnie były prezentowane w Poczcie Poetyckie Radia Katowice. Współzałożyciel Wolnej Inicjatywy Artystycznej Wytrych – jest jednym z redaktorów wydawanego przez WIA miesięcznika o tej samej nazwie. Członek Przewoźnego Klubu Literackiego działającego pod kierownictwem Mariana Lecha Bednarka. Bierze czynny udział w życiu kulturalnym. Uczestnik Portu Poetyckiego Chorzów, Festiwalu Poezji Słowiańskiej, Pszczyńskiej Jesieni Poetyckiej, Forum Kultury – Katowice. Współpracuje z wieloma twórcami takimi jak: malarz Leszek Kostuj czy Beata Woźniak. Jest autorem dwóch tomów poezji „Ptasia Korona” (2017) i „Stan Posiadania” (2018), wydanych przez Oficynę Wydawniczą FONT w serii wydawniczej Grupy Literycznej NA KRECHĘ pod redakcją Łucji Dudzińskiej. Tłumaczony na język bułgarski. W przygotowaniu trzecia książka poetycka inspirowana grafikami Daniela Mroza pt. „Myszowisko”.
Barbara Janas-Dudek – chorzowianka – rocznik ‘76. Ukończyła Wyższą Śląską Szkołę Zarządzania. Pasjonatka sztuki, psychologii, podróży i słowa. Związana z Klubem Promocji Poetyckich Macieja Szczawińskiego. Laureatka kilku konkursów poetyckich. Gość Artystycznych Spotkań w radio Katowice. Zadebiutowała w 2009 r. tomem wierszy „Oczy na uwięzi”, z którego już dawno przestała być dumna. W 2011 r. nakładem Zaułku Wydawniczego Pomyłka ukazał się arkusz poetycki „Alfabet Lęku”. W roku następnym ta sama oficyna literacka wydała książkę poetycką pt. „Zakład Pracy Chronionej”, jest także autorką monodramu pod tym samym tytułem, na podstawie którego wraz z mężem, poetą Jackiem Dudkiem, przygotowała inscenizację teatralną. Jej teksty ukazały się również w kilku almanachach poetyckich, ArtPub, Śląskiej Strefie Gender , Toposie, Nieregularnym Piśmie Kulturalnym – Kwartalnik i Szafie. Redaktor działu poezji w Kwartalniku Literacko-Artystycznym Szafa w latach 2015-2017 oraz witryny Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach. Współorganizator chorzowskich imprez literackich Port Poetycki.
Maria Kuczara – emerytowana pracownica kolei. Fotografuje i tworzy grafiki komputerowe, ilustruje książki, projektuje okładki. Jej prace pokazywane były na wystawach między innymi w: Krakowie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Kaliszu, Lwówku Śląskim, Myślenicach, Drezdenku, czy Wleniu. Najczęstszym tematem prac Marii Kuczary jest człowiek. Skupienie się na detalach i symbolach tworzy indywidualny świat autorki, który sama często nazywa „niemożliwym”. Można dodać, że jest to świat o dużym ładunku interpretacyjnym, i to niezależnie od tego, czy artystka prezentuje fotomontaże, czy kadry z sesji fotograficznych. Każdy obraz to przepełniony gestem i emocją zapis egzystencjalnych napięć.
Tadeusz Kolorz – urodzony w 1964 r. w Rybniku. Gitarzysta, poeta, animator kultury. Współorganizował w klubie rotunda w Krakowie m.in.: Festiwal Studencki, konkurs kabaretów PAKA, Festiwal muzyków jazzowych Jazz Juniors (w 1993 r. był dyrektorem tegoż). Nagradzany i wyróżniany na ogólnopolskich konkursach i festiwalach, począwszy od OKRu (Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego) w 1983 roku i Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Leonarda Cohena w 1984 r. w Krakowie. Pracował przy organizacji Krakowskich Reminiscencji Teatralnych, Festiwalu Kultury Żydowskiej, Festiwalu FAMA. Wymyślił i współorganizował festiwal Beatlemania w Krakowie, a po powrocie do Rybnika, wspólnie z Aleksandrem Chwastkiem stworzyli festiwal kabaretowy RyJeK. Prezentował swoje utwory na licznych koncertach w całej Polsce u boku znakomitych mistrzów piosenki autorskiej i poetyckiej takich jak: Andrzej Sikorowski, Piotr Bukartyk, czy Tomasz Wachnowski. Publikował w czasopiśmie literackim Plama, w lokalnej gazecie Nowiny. Autor recenzji oraz reportaży z imprez kulturalnych (WUJ, Kraków; Zalew Kultury, Rybnik; Nowiny). Dyskografia: A ja mam psa. Parodie, żarty, parafrazy z cyklu Piosenki Przeglądów Kabaretów PAKA (na CD).
Wstęp wolny.