Halo! Rybnik: wernisaż tajsko-polskiej wystawy
Punkt Informacji Miejskiej halo! Rybnik (ul. Jana III Sobieskiego 20) zaprasza 12 marca (wtorek) o godz. 17.00 na wystawę tajskich artystów w ramach realizacji międzynarodowego projektu artystycznego. Współpraca polsko-tajska zrodziła się w Republice Związku Mjanmy podczas wspólnego pleneru oraz międzynarodowej Wystawy Akwareli "Peaceful Golden Heritage". Polskę podczas tego wydarzenia reprezentowała rybniczanka Aneta Gajos.
Rybnik
Podczas wernisażu odbędzie się spotkanie multimedialne z Tawee Kesa-Ngam (ทวี เกษา งาม ) oraz Nang Wanwimolkesa-Ngam, autorami prezentowanych na wystawie prac. Artyści zaprezentują także Wioskę Artystyczną na Tajlandii oraz opowiedzą o sztuce w rodzinie królewskiej.
Tawee Kesa-Ngam jest założycielem i prezesem grupy artystów Hua Hin oraz dyrektorem Baan Sillapin Artists Village. Jest on bardzo znanym artystą w Tajlandii, a jego duże akwarele są rzadko dostępne z powodu dużego popytu.
Nang Wanwimolkesa-Ngam ( http://nangsartyard.com ) prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych w Wiosce Artystów w Tajlandii. Jej talenty to malarstwo kolorystyczne na wodzie, malarstwo akrylowe, rysunek i rzeźba. Swoją sztukę tworzy z pasją i przekonaniem.
Wioska Artystów ( http://www.huahinartistvillage.com ) została założona w 1998 roku przez malarza akwareli Tawee Kesa Ngam. Jest domem i miejscem pracy ponad 19 rzeźbiarzy, malarzy i artystów z różnych dziedzin sztuki z całego regionu kraju Golden Pagoda w Tajlandii. Znajduje się w pobliżu wzgórza na zachód od Hua Hin. Ma powierzchnię 1,6 hektara. Tawee Kesa Ngam i jego żona chcieli stworzyć przestrzeń, w której każdy byłby prawdziwym artystą.
„Zawsze chcieliśmy stworzyć miejsce dla artystów w Tajlandii. Kreatywność jest nieograniczona, możesz cieszyć się wyrażaniem swoich myśli i pomysłów poprzez spersonalizowane obrazy i dzieła sztuki”- powiedział Tawee Kesa Ngam. Niektórzy artyści przenieśli się i zamieszkali tam na stałe, aby skupić się na sztuce.
Aneta Gajos - członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Akwareli (IWS) od 2017 r. Od 2019 r. zastępca lidera IWS Poland. Jej obrazy są doceniane przez wielu i wystawiane za granicą np. Słowenia, Węgry, Myanmar, Bułgaria, Rumunia. Motywem przewodnim jej obrazów są motywy botaniczne i krajobrazy. Inspiracją do jej prac jest zawsze bezpośredni kontakt z naturą.