Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
listopad
18 niedziela

Mała draka o zwierzakach w DK Chwałowice

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza w niedzielę 18 listopada o godz. 16.00 na spektakl Opolskiego Teatru lalki i Aktora im. A. Smolki

Organizatorzy aapraszają wszystkich, a szczególnie dzieci od lat czterech! Spektakl prezentowany jest w bliskim kontakcie z publicznością - miejsca siedzące na pufach. Spektakl trwa 40 minut + warsztaty dla dzieci. Spektakl realizowany w ramach programu TEATR POLSKA www.teatrpolska.pl.

Bilety w cenie 10 zł/os. do nabycia na stronie: www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz w Kasie Domu Kultury Chwałowice tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

Zwierzątka zagoszczą na naszej scenie! Szczeżuja, pijawka lekarska, żółw grecki, piękne ptaki - kaczka hełmiatka, kulon i batalion - mogą być już niedługo obecne tylko na zdjęciach i obrazkach w podręcznikach zoologii… To gatunki, którym grozi wyginięcie! Skażenie środowiska, katastrofy ekologiczne i ludzka, niestety, chciwość i bezmyślność zagrażają naszym „braciom mniejszym”!

Kto największym wrogiem kaczek.

Kto przepędza je spod krzaczka.

Kto przyrządza je w buraczkach.

Nie kleszcz, nie deszcz, nie sitowie

Ale - to smutne jest… - człowiek.

Malina Prześluga, znana dramatopisarka, w wesołych wierszach przybliża wszystkim dzieciom, te swojskie i egzotyczne zwierzaki, opowiadając o nich zabawne historie. Spór między dwoma paniami, o to, które to zwierzę jest lepsze, a które ciekawsze (aktorki „ożywiają” przy okazji lalki, rekwizyty i przedmioty), to pretekst, by o sprawach ważnych w teatrze zajmująco opowiedzieć. Zadania tego podjęła się Ewa Piotrowska, reżyserka, która tematy „ekologiczne” czuje jak mało kto! Oprawą plastyczną widowiska zajęła się znakomita scenografka, miłośniczka starych i pięknych przedmiotów, Julia Skuratova. A na deskach chwałowickiego Domu Kultury zagrają: Dorota Nowak i Mariola Ordak-Świątkiewicz.

Filmowy zwiastun spektaklu „Mała draka o zwierzakach”:

https://www.youtube.com/watch?v=GCAGQOzgHWg

Mała draka o zwierzakach to wystylizowany podręcznik teatralnej magii w działaniu. W rzeczy samej, kiedy na scenie, czyli na tej części sali, która nie była okupowana przez małych i dużych widzów, pojawiły się Dorota Nowak jako Pani Ptaszyńska oraz jej zwierzchniczka, pani Zwierzyńska (w tej roli Mariola Ordak-Świątkiewicz), poczułem się, jakbym trafił na zajęcia do jakiegoś Hogwartu. Ubrane bowiem obie panie były niczym słynna wicedyrektor tej uczelni, Minerwa McGonagall. Surowo, ascetycznie, a jednak na swój sposób i według obranej estetyki bardzo elegancko. Inaczej chyba się nie dało, zważywszy na wyjątkowy wygląd otaczających je artefaktów. Dzięki staraniom Julii Skuratovej mają dookoła siebie pokaźny zestaw starych stołów, stolików, krzeseł, lamp z wielkimi kolorowymi abażurami, książek, zegarów, klatek na ptaki i telefonów w tej „archaicznej” ich postaci, o której już zdążyliśmy prawie zapomnieć. Po środku, jakby w centrum tego muzealnego retro-kosmosu, znajduje się gramofon, na którym - jako kolejny domykający element tworzenia odpowiedniej atmosfery - będą puszczane płyty winylowe. No i walizki. Mnóstwo różnego rozmiaru walizek. Ogromnych, wielkich i mniejszych. Mieszkają w nich, niczym w zamykanych na klucz domkach, liczni zwierzęcy bohaterowie wymyślonej przez Prześlugę historii. (…) Fragment recenzji Henryka Mazurkiewicza pt. Marvin i zwierzaki - pełny tekst na stronie: http://teatralny.pl/recenzje/marvin-i-zwierzaki,2295.html.

Prapremiera spektaklu „Mała draka o zwierzakach” miała miejsce 3 lutego 2018 r. w siedzibie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki www.teatrlalki.opole.pl. Teatr zaliczany jest do najlepszych scen lalkowych w Polsce - doceniany przez krytyków i widzów w całym kraju za spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ten jeden z najstarszych polskich teatrów lalek założony w 1937 roku przez Alojzego Smolkę, od początku był miejscem spotkań dla wielu wybitnych artystów. Spektakle tworzone na opolskiej scenie lalkowej otrzymują nagrody na festiwalach i prezentowane są podczas najważniejszych krajowych imprez teatralnych. OTLiA pokazywał swoje przedstawienia także w wielu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Finlandii, byłej Jugosławii, na Ukrainie, Słowacji, w Szwecji, Izraelu, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Egipcie. Od 1962 roku OTLiA jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek - wyjątkowego przeglądu i konfrontacji najciekawszych zjawisk we współczesnym teatrze formy. Obok ambicji artystycznych bardzo ważna jest rozwijana w Teatrze koncepcja działań edukacyjnych, pomyślana jako spotkanie twórców z widownią w każdym wieku.