Teatralna lokomotywa w WCK po raz siódmy
Tegoroczna edycja Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych „Para buch, teatr w ruch” odbędzie się we wtorek 30 października w Wodzisławskim Centrum Kultury. Organizując imprezę placówka udowadnia, że scena nie ma barier, a teatr niejedno ma imię. Wydarzenie ma na celu odkrywanie radości, jaką daje tworzenie bez narzuconych z góry ograniczeń. Zgłoszenia przyjmowane są do 19 października.
Wodzisław, Kubsza 17
„Para buch, teatr w ruch” to okazja do spotkania ludzi kochających teatr i lubiących tworzyć teatralną przestrzeń. Wydarzenie jest organizowane z myślą o tych, którzy chcą nie tylko prezentować swój dotychczasowy dorobek, ale także mają ochotę nabywać nowe kompetencje i umiejętności, chcą dzielić się swoją pasją z innymi i podpatrywać warsztat innych artystów. Zaplanowane działania wychodzą naprzeciw różnorodnym potrzebom osób niepełnosprawnych, jak zabawa, aktywność, twórcza ekspresja, współdziałanie w zespole czy sukces i uznanie.
- Celem przeglądu jest również integracja środowiska amatorskich teatrów osób niepełnosprawnych w obszarze działań kulturalnych oraz wzrost umiejętności komunikacyjnych – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.
W przeglądzie mogą wziąć udział zespoły teatralne działające przy specjalnych ośrodkach wsparcia, szkołach, domach kultury, przy warsztatach terapii zajęciowej, czy związkach osób niepełnosprawnych i upośledzonych umysłowo. W programie prócz prezentacji konkursowych przewidziano warsztaty sensoryczne, animacje plastyczne oraz profesjonalną sesję zdjęciową dla każdej z grup.
Karta zgłoszenia oraz regulamin do pobrania na stronie www.wck.wodzislaw-slaski.pl
W przerwach bufet kawowy dla uczestników w hol głównym WCK (kawa, herbata, słodki poczęstunek).
* program zależy od ilości zgłoszonych uczestników i długości spektakli
Izabela Karwot - animatorka, instruktorka teatralna i reżyserka wielu teatrów młodzieżowych i dziecięcych: „Guziczek”, „Fik -Mik”, „Rondo”, Tara-Bum”, „Supełek”, „Supeł” itd. związana z wieloma instytucjami kultury na Śląsku, w tym w Rybniku, Raciborzu czy Katowicach. Dyrektorka Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach, założycielka Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego IZART. Laureatka wielu prestiżowych nagród teatralnych, juror i ekspert wielu festiwali i przeglądów. Organizuje Rybnicki Dziecięcy Festiwal Teatralny „Przestrzeń Wyobraźni”.
Jan Chmiel - aktor, lalkarz, animator teatralnego ruchu amatorskiego, prowadzi zajęcia teatralne z osobami z niepełnosprawnością od 1989 roku. Od 2010 r. pełni funkcję kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej „ Jesteś Potrzebny” działającego przy Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym „Teatr Grodzki”, którego jest współzałożycielem. Były aktor teatrów Ateneum w Warszawie, Teatru Polskiego i Teatru Banialuka w Bielsku-Białej.
Zofia Paszenda – pedagog, animatorka, instruktorka teatralna i reżyserka wielu teatrów młodzieżowych i dziecięcych dziecięcych m.in. „Cicho-sza”, „Pacynki” czy „Dratewka”. Od lat związana ruchem teatralnym w Rybniku, aktorka teatru „Rondo”. Działa w Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „IZART”. Na co dzień pracuje w młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku. Współpracuje również z Domem Kultury w Rybniku-Boguszowicach. Juror wielu przeglądów twórczości artystycznej dzieci i młodzieży. Ma na swoim koncie liczne nagrody z festiwali teatrów amatorskich. Organizuje Rybnicki Dziecięcy Festiwal Teatralny „Przestrzeń Wyobraźni”.